Japonský román o neobvyklém vztahu manželů k sousedovic kočce

9. července 2017 v 20:01 | Kuba |  RECENZE

Ke knize Kočičí host jsem se dostal úplnou náhodou. Kdysi (loni) jsem o ní četl na nějakém knižním blogu, na instagramu si jí všichni fotili. Ale nijak zvlášť mě neoslovila. Když jsem pak šel do knihovny, že se po maturitě konečně pustím do čtení, našel jsem tam právě tuto knihu. Ležela mezi novinkami a netrpělivě čekala, až se jí hrdě chopím. Tak proč ne?


Ještě než se pustím do samotného obsahu, rád bych zmínil naprosto dokonalou obálku a celkovou grafickou úpravu. Japonsko miluji, ačkoliv jsem tam nikdy nebyl, a z obálky tato východní země hluboce dýchá.

Takaši Hiraide zde vypráví o manželském páru a jejich vztahu ke kočce, která se jednoho dne objeví na jejich zahradě. Když jsem si přečetl o čem to má být, zděsil jsem se, co mě bude dalších půl druhé stovky stránek čekat. Opravdu je ta kniha tak obyčejná a jednoduchá? Je. Ale přesto je dechberoucí.


Děj v této knize je naprosto dnepodstatný nejen proto, že tam téměř žádný není. Ve skutečnosti je kniha soubor autorových vzpomínek. Popisuje zde emoce a pocity, které zažíval ve chvílích strávených s kočičím hostem. Často jsou zde rozsáhlé popisy zahrady a všedních věcí kolem nás. Vzpomínka jak přiletěla vážka, vzpomínka jak hledali dům, vzpomínka na Bleskovou uličku a jejich pronajatý domek. Zmiňuje zde improvizovanou cameru obscuru, jeho literární kolegy a ojediněle nahlédne i do jejich životů. Neustále je zde zmiňována výjimečnost oné kočky Čibi, která vám pravděpodbně výjimečná nepřijde. To, jak ji ale vidí manželský pár, výjimečné je.

Po dočtení jsem přemýšlel, jak knihu zhodnotit, ale nakonec jsem si řekl, že ji nijak hodnotit nebudu. Nebo spíše nevím jak. Důležité u této knihy je přemýšlet a cítit to, co je na stránkách natištěno. A to jsem doufám zvládl.

Takaši Hiraide, KOČIČÍ HOST / nakladatelství Host, 2016
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.