Moji první knižní hrdinové

8. června 2017 v 0:26 | Kuba |  CO ČTEME
Každý jsme nějak začínali se čtením. Každý jsme měli své dětské hrdiny, kteří nám zlepšovali den, bojovali proti našim nočním můrám a společně s námi překovnávali denní strasti.

Podle mých osobních průzkumů se většina z nás knihomolů začala za čtenáře považovat po absolvování kompletního sedmidílného říběhu Harryho Pottera. Kdybych se držel tohoto, tak jsem se čtenářem stal až ve dvanácti letech. Minuta ticha za moje prohřešky, prosím.

Harry mě sice pohltil až později, což ale nemění nic na tom, že knížky pro mě byly drogou a částí dne, která mi pomáhala spát a setkávat se s přáteli (byl jsem zvláštní dítě s minimem přátel…minimálně těch skutečných). Měl jsem svoji detektivní partu, stejně šílené kamarády s kouzelnou lupou a pár kamarádů, kteří měli za kamarády elfy, draky a další havěť…Byla to moje crew se kterou jsem vyrůstal.



Foglarovky
Vzhledem k mému koníčku se každé léto od první třídy dobrovolně stravovat, přespávat a pohybovat v přírodě na dětských táborech, mi tyto knihy byly obzvláště blízké. Nebyly to tedy klasické Rychlé šípy, ale spíše Bobři od Bobří řeky a dobrodružství Devadesátky. Učily mě přátelství, cti, spolupráci a spravedlnosti. Alespoň na chvíli jsem to opravdu uměl.

Agáta a Dr. Lupa
Tahle dvojka byla pravděpodobně první, která mě plně vtáhla do světa knih. Přestože na obálce stojí od 9 let, jejich první příběh jsem prožil již o rok a půl dříve. Co bylo na téhle sérii nejlepší? LUPA! Kouzelná Lupa, se kterou jste pomáhali řešit případy společně s Agátou a Doktorem. Geniální.


Sherlock Holmes a příležitostní mladí detektivové z Baker Street
Po Agátě se v mojí knihovniče s detektivkami pro děti roztrhl pytel. Zde jsem se rozhodl zmínit pouze ty, co mě hluboce zasáhly na mé detektivní duši.
Sem patří právě i mlaďoši z Baker Street. Pomáhají Sherlockovi a oni vypěstovali moji lásku k příbězím se Sherlockem (speciálně ke Psu Baskervillskému).


Čtyři a půl kamaráda
Naprosto GENIÁLNÍ SÉRIE. Ať si každý říká, co chce, já je miloval. Nedávalo to smysl, bylo to absurdní. Ale naprosto geniální. Kalle, Štefka, Ředkvička a Ferda byli oficiálně moje první parta. A všichni jsme měli Sedmikráska. Neměl ucho, ale byl skvělej. Díky Joachime Fridrichu za kamarády, co jsem potřeboval. Brzy se s nimi (možná) opět shledám.


Nijura a Dračí brána
Jenny-Mai Nuyen je německo-vietnamská autorka, která mi ukázala cestu k fantasy. Dějové linie si již moc nevybavuji, ale stále ze mě dýchají dojmy. Pokaždé když držím tyto knihy v ruce, cítím, že jsme spolu prožili něco neskutečného.

Jirkův tajný klíč k vesmíru
Ani o téhle knize a jejím děju vám neřeknu nic víc, než že mi otevřela dvěře do světa sci-fi.

Dále to byla například Správná pětka od Enid Blyton, Klobouky z Agarveny, a od Cressidy Cowell skvělé knihy o Škyťákovi a Bezzubce.

A tak jsem se dostal na scestí. Křižovatku mezi reálným světem a světem, kam jsem mohl utéct pokaždé, když jsem potřeboval a nebo chtěl navštívit kamarády. A s každou novou stopou k případu.

Byl jsem šílenec. Ale díkybohu za to.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 rainorchid rainorchid | Web | 9. června 2017 v 22:20 | Reagovat

:) pekne, môj prvý knižný hrdina bol teda Harry

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.